Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
36 postów 369 komentarzy

Świat, ludzie, polityka okiem laika.

Schoppenka - www.nadziejazadluzonych.pl "Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to, co się uczyniło innym." Arystoteles

Niewidzialni

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Koszt społeczny wykluczenia rośnie proporcjonalnie do liczby wykluczonych

 

Według statystyk MPiPS w Polsce mamy blisko 100 tysięcy sierot. Zaledwie 2 proc. z nich to sieroty naturalne, pozostałe 98 proc. to sieroty społeczne. Dużym problemem jest to, że 60 proc. dzieci, którymi nie może zająć się najbliższa rodzina trafia do dużych domów dziecka. Średni koszt utrzymania dziecka w rodzinnym domu dziecka to 1800 zł, podczas gdy w domach dziecka 2550zł, a dużych miastach nawet do 5 000 zł. Dlaczego tak ochoczo zabiera się dzieci biednym obywatelom a nie wspomoże ich socjalnie aby stanęli na nogi i być może samodzielnie wychowywali swoje dzieci ?

    W samym tylko Krakowie prawie 4 mln zł przeznaczone zostało w tym roku na pomoc osobom bezdomnym. Te pieniądze pójdą przede wszystkim na zasiłki iutrzymanienoclegowni.Starachowice-średni koszt utrzymania tam jednej osoby to 600 zł miesięcznie. Przy 39 bezdomnych daje to 280 tys. zł rocznie, podczas, gdy roczne utrzymanie noclegowni to 187 tys. zł. W dobie dzisiejszych zmian w polskim prawie, bezdomnych i wykluczonych będzie przybywać lawinowo, prawo zezwala na eksmisje na bruk, nawet bez okresu ochronnego. Koszt życia rośnie jak świąteczne wypieki w piekarniku a dochód rozporządzalny rodzin topnieje jak śnieg na wiosnę.

 

ŚWIADCZENIA POMOCY SPOŁECZNEJ (dane GUS)

Wyszczególnienie Korzystający w tys. Udzielone świadczenia w mln zł

OGÓŁEM. . . 2000         2144                           3107,4

                         2005         2575                           2885,6

                         2008         2101                           3518,9

                         2009         2083                          3588,9

 

Pomoc pieniężna          1731                            2686,8

w tym:

Zasiłek stały                     184                              622,2

Zasiłek okresowy             460                             645,4

Zasiłek celowy                 990                             775,7

Pomoc na usamodzie-

-lnienie oraz na konty-       27                             111,9

-nuowanie nauki

                                         

 

Pomoc niepieniężna   1055                             902,1

w tym:

Schronienie                      14                               30,3

Posiłek                           896                              416,5

Ubranie                             11                                 2,3

Sprawienie pogrzebu         4                                  9,2

Usługi opiekuńcze i

specjalistyczne usługi

opiekuńcze                     101                              424,7

Pomoc w uzyskaniu

odpowiednich warunków

mieszkaniowych,

zatrudnienia i na

zagospodarowanie               6                               18,9

 

    Gazeta Wyborcza radośnie donosi, że w Łodzi dłużnicy na wyścigi spłacają należności, czasami wieloletnie. To efekt zapowiedzi wiceprezydenta miasta Arkadiusza Banaszka, że najwięksi i najbardziej oporni dłużnicy będą przenoszeni do kontenerów.Już widzę jak ludzie stoją w kolejce i spłacają swoje zobowiązania zadłużając się w lichwiarskich parabankach i firmach pożyczkowych. Jak ktoś nie ma pieniędzy to nie ma możliwości spłacić swoich zobowiązań, chyba że oszukiwał co do swojej sytuacji materialnej ale ilu tak naprawdę jest takich ludzi ?

 

 

   Dzisiaj również czytam, że Minister Rostowski w połowie roku, bez zapowiedzi i ad hoc zmniejszył subwencje na zasiłki stałe do 80%. Skutek jest oczywiście opłakany, najubożsi zostali pozbawieni ogrzewania i leków. MOPSy kombinują jak mogą, ale przecież pieniędzy dla potrzebujących nie rozmnożą. Ministerstwo tłumaczy się, że zapis ustawy pozwala finansować właśnie taką część świadczeń- o resztę muszą zadbać samorządy. Co najmniej dziwne jest to, że decyzja nagła i interpretacja ustawy zmieniła się w połowie roku.

Zasiłki tego rodzaju otrzymują osoby niezdolne do pracy. Ich dochód nie może przekraczać 351 zł na osobę w rodzinie albo 477 zł w przypadku osoby samotnej. Od ośrodków pomocy społecznej mogą dostać od 30 do 444 zł miesięcznie. Pobiera je 184 tys. osób w całej Polsce.

Już w październiku musieliśmy opóźnić wypłaty, bo nie dostaliśmy pieniędzy na czas. Pomógł prezydent miasta. Inaczej 500 osób zostałoby bez zasiłków. Tak mają chociaż na jedzenie, bo przecież zasiłki są niskie. Nie wystarczą nawet na minimum egzystencji”- mówi Danuta Bojarska z MOPS w Stargardzie Szczecińskim.

Na wypłatę zasiłków zabrakło nam 95 tys. zł, ale z gminy nie dostaliśmy ani złotówki. Nie mieli skąd wziąć pieniędzy, bo o obcięciu dotacji dowiedzieliśmy się w połowie roku”- informuje z kolei Zbigniew Pawłowski z MOPS w Elblągu.

Najbardziej brakuje pieniędzy na leki ratujące życie, na opał i na zasiłki celowe, często związane z nieprzewidzianymi wydarzeniami w życiu świadczeniobiorców. Był już kiedyś taki pomysł, aby głodni zjedli bezrobotnych, może obecnie to jest celem polityki finansowej państwa ?

Jaki tego skutek ? Ano taki, że ta niespodzianka dla niewidzialnych ma podobny efekt jak podanie pavulonu, może będzie to kolejny krok kreatywnego Ministra w celu pozbycia się problemu, przecież wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej niewielu przecież jest świadczeniobiorców „rozdętego socjalu” w wysokości 80 PLN.

 

    Bezrobocie, bieda, bezdomność, zadłużenie, bankructwo, rozbicie rodzin, itp. kosztuje państwo znacznie więcej, niż zdroworozsądkowe i matematycznie finansowe podejście do problemu. Nasze władze nadal nie ufają w zaradność i pomysłowość swoich obywateli, maja chorobliwy przymus kontroli obywatela na każdym etapie jego życia. Zwierze zamknięte w klatce, chodzące na krótkiej smyczy i karmione jedynie resztkami ze stołu pana, albo nie wytrzymuje i umiera, albo odzyskuje wolność zagryzając pana. Władza ma w dzisiejszych czasach właściwie jedno wyjście, powinna jak najszybciej uwolnić swoich obywateli spod okowów biurokracji i wszelkiej kontroli, inaczej obywatele urwą się z łańcucha i …………

   Nie od dziś wiadomo, że rozpasana biurokracja jest olbrzymim kosztem dla obywateli, bo przecież biurokrata nie wytwarza a je i żyje. Wiele jest takich głosów, zwłaszcza wśród młodego pokolenia (żyjących w przekonaniu że zawsze będą piękni i młodzi i że żaden kryzys ich nie dotknie), że to oni muszą płacić za tych niepłacących i że wszyscy dotknięci biedą, eksmisją czy zadłużeni to patologia. Społecznie niemoralne jest być biednym i wykluczonym bo za nich płaci reszta społeczeństwa, nikt natomiast nie neguje rozdętej do granic absurdu biurokracji, tak jakby za nich płacił ktoś z Marsa lub innej planety.

Niewidzialność ma to do siebie, że jeśli się czegoś nie widzi to wcale nie znaczy że tego nie ma, a najczęściej niewidzialne czy ukryte, może posiadać pazury, kły i inne przymioty strachu. Strach budzi demony, oby niewidzialni przez władze w naszym kraju jak najszybciej zrobiły cokolwiek aby demony nadal spały a niewidzialni wreszcie zostali dostrzeżeni.

 

KOMENTARZE

 • @
  Bo około 70 procent pomocy społecznej w postaci różnych zasiłków trafia do ludzi bardzo zamożnych, dacie wiarę?
  Schoppenko, bardzo dobry artykuł,

  http://vrota.pl/category/Link-Room/
 • System durnej biurokracji
  ..... Gazeta Wyborcza radośnie donosi, że w Łodzi dłużnicy na wyścigi spłacają należności, czasami wieloletnie........ podobnie było-jest w Poznaniu!
  Władze miasta z radością informowali w mediach że dłużnicy przynosili właściwie całe zadłużenie w torbach foliowych , po 20-30 tysięcy w gotówce!
  Pytanie czy dla niezamożnego 20-30 tysięcy w gotówce to normalna kwota ?

  Oj to zdecydowanie system społeczny nadaje się aby o kant d..... rozbić !
 • @
  [...]Rząd złożony z milionerów mówi nam, że musimy płacić trzy razy więcej za czesne - cytuje BBC lidera Krajowej Akcji Michaela Chessuma.....[...]
  zmienic mozna troche te slowa, [ ktore dla mnie sa symbolem juz, protestow ludzi przeciwko swiatowym rzadom klik i grup wspolczesnych arystokratow...] i rzec : rzad zlozony z milionerow, mowi nam, ze nie znajdzie nam pracy, nie stworzy dla nas pracy.....i tym bez pracy bedacym redukuje i odbiera zasilki na zycie....mowi nam, ze go ludzie nie interesuja bezdomni, gozej przystosowani do zycia, mniej zaradni... mowi nam kazdego dnia co o nas mysli......
  rzad zlozony z milionerow...................
  z milionerow.......
 • @robhood
  "rzad zlozony z milionerow...................
  z milionerow......."


  No cooo Tyyyy.... Wg ich deklaracji majątkowych myszy kościelne to krezusy.

  Pozdrawiam.
 • @Autorka
  Masz swoje demony...
  .
  http://kosciesza.nowyekran.pl/post/43521,eutanazja-czy-penitencjarna-emerytura-w-tuskolandzie
  .
  Ale nie każdy musiałby "wybierać 25 z 'menu'"...
 • Bieda
  Schoppenko, nie od dziś wiadomo że państwo chce oszczędzić na najbiedniejszych i to kosztem właśnie biedoty ,gdy kryzys zajrzał już parę lat wcześniej wiadomo było że rządzący będą szukali wszędzie pieniędzy ale nigdy nie swoim kosztem przecież wszelakiej maści podwyżki są na porządku dziennym nie mówiąc już o uchwalaniu ustaw które tylko i wyłącznie służą do jeszcze większego upodlenia naszego społeczeństwa .
  Schoppenko bardzo ciekawe zamieszczasz tutaj artykuły ,które bardzo chętnie czytam i wielu pismaków powinno brać z Ciebie przykład.
  pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej